Home Sport Ballarat and District Golf

Ballarat and District Golf

Picture – Fred Erkamps putting on the 15th watched by Andrew Seamons, Lionel Hutchinson and Paul Shelmerdine. Photo supplied.

Creswick Golf Club
Glen Treacy showed practice makes perfect after firing a terrific 79-12-67 to win the June Monthly Medal. Paul Medic missed a golden opportunity with a double bogey on the final hole to fall one shot short.
Results
G Treacy 79-12-67
P Medic 74-6-68
M Lang 85-15-70
R Rosenow 88-16-72
B Anstey 88-16-72
Comp Balls – N Taylor, M Peters, R Cartledge, M Loveless, G Raworth, T Cunnington, N Keen, A Gibson, A Dart, S Armstrong, R Schwarz
NTP’s – 3rd R Cartledge, 8th P Medic, 13th P Medic
Punters – 17th R Schwarz
Magpie – 7th M Smith (eagle)
Ferret – A Gibson
Birdies – 5th G Raworth, 12th G Treacy
Next week is Guest Day, 4BBB
Thursday Bag Boy Results
J Mytyk 36
B Anstey 35
P Shelmerdine 35
M Scarlett 35

Ballarat Golf Club
Open Veterans Single Stableford 28.5.19
First Ross Jones 38 pts
Second Steve Bibby 36 pts C/B
Third Barry Coltman 36 pts
Ball Comp
Jeff Lillingston 35
Don Stewart 34
Peter Whittaker 34
Don Ringin 34
Single Stableford 29.05.19
A Grade
First Richard Lawrence 35
Second Phil Trevenen 33 C/B
Nearest the Pin 17th Steve Bucknell
Ball Comp
Tim Sandiford 33 Mark Cove 33
18 Hole & 9 Hole Single Stableford 30.05.19
A Grade
First Stephen Bibby 41
Second Chris Hinves 38
Third Phil Trevenen 37
B Grade
First Rick Lockett 38 C/B
Second Ian McKinnon 38 C/B
Third Mal Vallance 38
Nearest the Pin 17th Stephen Bibby
Ball Comp
Heath Jaensch 36
Don Ringin 36
Peter Whttaker 37
Bill Davis 37
Rudy Jansen 36
Monthly Medal – Stroke 1.6.19
MEDAL WINNER: – Trent Beams 64nett
A Grade
Winner Kelvin Dunn 68
Runner Up Peter Burke 69 C/B
Third Rob Humphries 69
B Grade
Winner Trent Beames 64
Runner Up Michael Hallahan 69 C/B
Third Nick Crellin 69 C/B Bob LeMarshall, Bob Cooper
C Grade
Winner Tim Creek 65
Runner Up Alan Spencely 66
Third Paul Maher 68
Ladies
Winner Tess Holloway 79 C/B
Runner Up Kay Johnston 79
Nearest the Pin
6th Men Cam Crilly
6th Ladies Jen Forbes
8th A Grade Steve Day
8th B Grade David Hinves
8th C Grade Peter Van Schie
11th Mixed Darrell Williams
17th Pro Pin A Grade Anthony Singleton
17th Pro Pin B Grade Tim Creek
17th Pro Pin Ladies Kay Johnston
Birdies 8th Hole
Ian Forbes
Darcy Anstis
Steve Day
Trent Beames
Peter Thompson

Open Single Stableford 2.6.19
A Grade
First Josh Cull 44pts
Ball Comp
Kacee Kirwan-Hamilton 39

Clunes Golf Club
Midweek Monthly Medal 29-5-19
Stroke
Winner Rob Dean 98-26-72
Runner up Ray Skinner 92-18-74
On a count back from Brendon Butler 106-32-74
NTP 3rd Ray Skinner
NTP 7th Lawrie Lees
Magpie Ball Lawrie Lees
Stroke and Monthly Medal 2-6-19
Winner Dean Marshall 77-9-68
Runner-up Karson Osbourne-Purser 91-16-75
On a countback from John Horner 103-27-75
Magpie Ball Dean Marshall
Longest Putt Earle Kent

Buninyong Golf Club
Mens Stroke Monthly Medal Sat, 1 Jun 2019
Div 1
1 Carman, Glenn 66
2 Murry, Simon 69
3 Bowers, Matthew 69
Div 2
1 Delaland, Ron 69
2 Leehane, Laurie 71
3 Howard, Ian 73
Div 3
1 Hughes, Scott 72
2 Beggs, Ben 73
3 Shepperson, Peter 73
Ball Rundowns
Robinson, Kevin 70
Innes, Mick 70
Beggs, David 71
Booth, David 71
Reynolds, Bert 73
Foley, Rob 73
Jones, Allan 73
Duncan, Tim 74
Coverdale, Tim 74
Buckingham, Ralph 74
Thurgood, Richard 74
Monthly Medal Winner Carman, Glenn
Scratch Score Innes, Mick
NTP 2nd Ciezki, John
NTP 8th Palmer, Maxwell
NTP 12th Butcher, Alan
NTP 17th Chalmers, Darren
NTP 18th 2nd shot TODD, DAVID
Ferret Draw Robertson, John
Eagles Ciezki, John
Birdies Hole Inglis, James
Punters Hole Jones, Allan
Birdies 12th Lane, Stephen
Thurgood, Richard
Robinson, Kevin
Prowse, Peter
Carman, Glenn
Womens Stroke and PUTTING Competition Sat, 1 Jun 2019
1 Prato, Nikki 76
2 Perrin, Laurel 82
3 Dovaston, Christine 84
Hidden Holes (Net) Prato, Nikki 38
Ball Rundowns
Stubbs, Brigita 84
Lightfoot, Rita 86
17th 2nd Shot Lightfoot, Rita
Chip Ins Perrin, Laurel

Midlands Golf Club
The June Midlands Golf Club Monthly Medal competition generously sponsored by Ballarat City Honda was played in cool, calm, damp conditions on Saturday. The winner of the ladies event was won by Bernadette Redfern with a great net score of 68. The winner of the men’s event was John Grubb also with a great score of 67 net. The best gross score for the day was Andrew Sharp who shot 75 off the stick.
Ladies Event
Winner
1st Bernadette Redfern
Birdie Balls Jill Morrison
Nearest the pin on 3rd hole Paula Bandy
Mens Event
Grade A Winners
A – 1 Ron Sawyer
A – 2 John Dillon
A – 3 Trav Britt
Grade B Winners
B – 1 Shawn Slater
B – 2 Steven Schulz
B – 3 Gary Pahl
Grade C Winners
C – 1 John Grubb
C – 2 Andrew Noble
C – 3 Chris Gawronski
Pro Comp Winners
1 John Grubb
2 Shawn Slater
3 Andrew Noble
4 Ron Sawyer
5 Steven Schulz
6 Gary Pahl
7 Mick Militto
8 Tim Grummett
9 John Dillon
10 Trav Britt
11 Chris Gawronski
12 Andrew Sharp
13 Adam Rimmington
14 Anthony Lindorff
15 Tom Rice
16 Tony Slater
17 Steve Agnew
18 Darren Bandy
19 Mark Britt
Birdie Balls
Delaland, Rick
Cooper, Grant
Britt, Trav
Ryan, Caius
McLeod, Tim
Masters, Arnold
Nearest to Pin & Line
3rd Crellin, Matthew
11th Dawkins, Shannon
16th Dean, Peter
17th Rimmington, Adam
Gross Winner Andrew Sharp

Advertisment