Home Sport Ballarat and District Football Netball League Results

Ballarat and District Football Netball League Results

Football

McDonalds Seniors Round 2
Ballarat Football Netball Club 3.4-22 5.4-34 9.7-61 13.8-86
Redan Football Netball Club 6.1-37 11.5-71 19.8-122 25.13-163
BALLARAT Goal Kickers: J. Blackburn 4, A. Hooper 2, C. Prendergast 2, S. James 2, W. Garner, T. Constable, P. Glanford
Best Players: M. Martin, L. Wynd, B. Van de Heuvel, S. James, A. Hooper, C. Prendergast
REDAN Goal Kickers: L. McLean 6, G. Bell 5, L. George 4, D. Chester 3, L. Hoy 2, B. Thomson 2, O. Stephenson, A. Harvey, A. Cleary
Best Players: D. Bond, L. George, L. McLean, G. Bell, J. Short, O. Stephenson

Darley Football Club 5.3-33 8.7-55 10.8-68 12.15-87
Bacchus Marsh Football & Netball Club Inc 3.3-21 4.4-28 8.6-54 10.10-70
DARLEY Goal Kickers: C. Young 4, M. Hanson 3, J. Cadman 2, B. Myers 2, N. Graham
Best Players: C. Young, A. Azzopardi, J. Ancrum, B. Myers, M. Hanson, B. Waasdorp
BACCHUS MARSH Goal Kickers: D. Burton 3, B. Griffiths 2, H. Coulton 2, T. Shea, J. Parente, J. Owen
Best Players: D. Burton, J. Chisari, T. Wardell, R. Stuhldreier, B. Griffiths, A. Willitts

Melton Football Club Incorporated 2.5-17 2.7-19 6.10-46 6.10-46
East Point Football Netball Club 2.1-13 8.3-51 11.6-72 13.8-86
MELTON Goal Kickers: L. Carter 2, D. Stevens 2, M. Orr, C. Griffiths
Best Players: D. Stevens, M. Orr, L. Carter, M. Brockwell, J. Walker, L. Walker
EAST POINT Goal Kickers: J. Ottavi 3, J. Johnston 3, B. Whittaker 2, J. McQueen, C. Bilney, B. McDougall, M. Rotumah-Onus, D. Tung
Best Players: C. Bilney, J. Johnston, M. Johnston, J. Baird, B. Jones, J. Van Meel

Sunbury Football Netball Club 3.4-22 4.7-31 7.13-55 12.15-87
Melton South Football Netball Club 1.2-8 4.4-28 6.5-41 10.6-66
SUNBURY Goal Kickers: L. Bramble 2, A. Magin 2, A. Duhau 2, A. Goodson 2, B. Guthrie, L. Brennan, M. Edwards, P. MacDonough
Best Players: L. Bramble, A. Magin, P. MacDonough, J. Eales, L. Brennan, M. Conn
MELTON SOUTH Goal Kickers: W. Thornton-Gielen 3, J. Vincent 2, L. Watkins, S. Humphries, R. Theo, D. Houghton, D. Vasjuta
Best Players: P. Bower, C. Chapman, B. Collins, W. Thornton-Gielen, B. Sullivan, D. Houghton

North Ballarat City Football Club 2.1-13 3.5-23 6.6-42 7.10-52
Lake Wendouree Football Netball Club 2.4-16 4.5-29 7.8-50 7.11-53
NORTH BALLARAT CITY Goal Kickers: J. Chatfield 2, S. Bromley-Lynch 2, W. Young 2, S. Willian
Best Players: D. Jones, R. Luke, S. Mc Cartin, S. Willian, C. Jenkins, J. Bromley-Lynch
LAKE WENDOUREE Goal Kickers: B. Edwards 2, A. Simpson 2, B. Taylor, L. Hepworth, N. Pring
Best Players: J. Bibby, C. Hepworth, J. Elkington, A. Gillett, B. Taylor

Ladder Seniors
1 East Point Football Netball Club 8
2 Redan Football Netball Club 8
3 Darley Football Club 8
4 Sebastopol Football Netball Club 8
5 North Ballarat City Football Club 4
6 Melton Football Club Incorporated 4
7 Sunbury Football Netball Club 4
8 Lake Wendouree Football Netball Club 4
9 Bacchus Marsh Football & Netball Club Inc 0
10 Ballarat Football Netball Club 0
11 Melton South Football Netball Club 0

Mars Reserves
Ballarat Football Netball Club 5.4-34 6.5-41 9.9-63 11.13-79
Redan Football Netball Club 1.1-7 3.4-22 4.7-31 6.8-44
BALLARAT Goal Kickers: B. Fraser 4, L. Hodgetts 2, A. Stepnell 2, H. Butler, A. McPherson, T. Sutton
Best Players: B. Fraser, A. Stepnell, S. Pongho, K. Smith, A. McPherson, A. Gray
REDAN Goal Kickers: T. Robertson 2, M. Ward 2, L. Scheele, S. Whiting
Best Players: J. Baker, J. Toulmin, K. Hayes, S. Remington, T. Robertson, S. Whiting

Darley Football Club 2.3-15 6.4-40 9.5-59 12.11-83
Bacchus Marsh Football & Netball Club Inc 0.3-3 0.6-6 1.10-16 3.11-29
DARLEY Goal Kickers: D. Robson 4, S. Hitchings 3, J. Pattison 2, K. Forde, B. Hughes, B. Layton
Best Players: S. Hitchings, D. Robson, B. Holt, K. Doyle, J. Pattison
BACCHUS MARSH Goal Kickers: J. De Winter 2, B. Jackson
Best Players: K. White, D. Miesen, D. Bonnici, B. Cracknell, D. Walker, M. Chisari

Melton Football Club Incorporated 0.0 0.0 0.0 2.5-17
East Point Football Netball Club 0.0 0.0 0.0 11.8-74
MELTON Goal Kickers: J. Buttigieg, J. Robertson
Best Players: K. Baker, C. Jones, B. Newman, B. Missen, B. Dixon, A. Crone
EAST POINT Goal Kickers: A. Stevenson 2, T. Haintz 2, R. Walsh, B. Medwell, S. Tung, J. Tonissen, C. Quinlan, A. McArthur, J. Bassett
Best Players: C. Quinlan, J. Learmonth, A. Maconachie, L. Thornton, A. Stevenson, R. Walsh

Sunbury Football Netball Club 4.5-29 9.14-68 12.16-88 18.24-132
Melton South Football Netball Club 1.0-6 1.0-6 2.0-12 2.0-12
SUNBURY Goal Kickers: T. Stead 5, J. Bygate 4, M. Casson 3, J. Mitchell 2, C. Mobilio, H. Power, B. Pink, M. Trimboli
Best Players: D. Nutt, D. Sanderson, J. Bygate, T. Hill, B. Mundy, J. Rizk
MELTON SOUTH Goal Kickers: B. Wood, R. Lee
Best Players: J. Morrissey, J. Bell , P. Unsworth, D. Van Heemst, S. Hurst

North Ballarat City Football Club 1.3-9 2.5-17 4.7-31 8.11-59
Lake Wendouree Football Netball Club 5.3-33 7.4-46 11.6-72 12.10-82
NORTH BALLARAT Goal Kickers: H. Murphy 2, F. O”deasmhunaigh 2, A. Clarke, M. Hay, J. Partington, R. Ranieri
Best Players: S. Scally, I. Johnson, F. O”deasmhunaigh, F. Toose, S. Howard, J. Simpson
LAKE WENDOUREE
Goal Kickers: M. Page 5, S. Willmott 2, A. Lourey, J. Forbes, S. Cox, F. Brennan, O. Yeung
Best Players: O. Yeung, X. Schuurs, S. Willmott, R. Emerson-Jones, M. Page, T. McKechnie

Ladder Reserves
1 Sunbury Football Netball Club 8
2 East Point Football Netball Club 8
3 Ballarat Football Netball Club 8
4 North Ballarat City Football Club 4
5 Lake Wendouree Football Netball Club 4
6 Darley Football Club 4
7 Sebastopol Football Netball Club 4
8 Melton Football Club Incorporated 4
9 Redan Football Netball Club 4
10 Bacchus Marsh Football & Netball Club Inc 0
11 Melton South Football Netball Club 0

 

Netball Round 2

BGT A Grade:
Darley 40
Bacchus Marsh 53

Melton 38
East Point 76

North Ballarat City 47
Lake Wendouree 44

Sunbury 61
Melton South 38

BGT B Grade:
Darley 27
Bacchus Marsh 42

Melton 31
East Point 50

North Ballarat City 25
Lake Wendouree 53

Sunbury 46
Melton South 47

BGT C Grade:
Darley 26
Bacchus Marsh 39

Melton 24
East Point 34

North Ballarat City 15
Lake Wendouree 38

Sunbury 46
Melton South 24

Ladder
BGT A Grade
RANK TEAM Pts
1 Sunbury 8
2 East Point 8
3 North Ballarat City 8
4 Ballarat 8
5 Bacchus Marsh 4
6 Redan 4
7 Melton South 4
8 Lake Wendouree 0
9 Sebastopol 0
10 Darley 0
11 Melton 0

BGT B Grade
RANK TEAM Pts
1 Ballarat 8
2 Bacchus Marsh 8
3 Lake Wendouree 8
4 Melton South 8
5 Sunbury 4
6 East Point 4
7 Redan 4
8 Melton 0
9 Sebastopol 0
10 North Ballarat City 0
11 Darley 0

BGT C Grade
RANK TEAM Pts
1 Sunbury 8
2 Ballarat 8
3 Bacchus Marsh 8
4 Lake Wendouree 8
5 East Point 4
6 Melton 4
7 Redan 4
8 Melton South 0
9 Sebastopol 0
10 Darley 0
11 North Ballarat City 0

Advertisment