Home Sport Ballarat Yacht Club

Ballarat Yacht Club

By Quinton Wilkinson

A great days sailing was had on December 8 with our visitors from the Stawell Sailing club visiting. A total of 9 Jubilees, 13 Lasers, 5 Impulse’s and 4 Miscellaneous classes, plus 2 juniors in a Pacer and a Hansa, made a great sight on Lake Wendouree – sailing with a NNW Westerly breeze, at 6 to 14 knots.
A starboard Course was set and great competition was had by all over 2 races, of two laps, (a triangle and windward return constitutes one lap).

Also taking part were two Junior teams, who completed sailing just one lap. Great to see our young enthusiastic juniors taking part and learning the racing ropes; well done.

Race 14
Jubilee Class Scratch
1st Jemima: Leone Crosbie
2nd Redleg: Russel Hawkes
3rd Shiraz: Brain Canny
4th Golden Girl: Chris Bluet,
5th Chardonay: Eric Johnson,
6th Lady Hamilton: Ed Phillips
7th Manana II: John Cameron
8th Colourmegone: John Brewer

Jubilee Class Handicap
1st Jemima: Leone Crosbie
2nd Manana 11: John Cameron,
3rd Golden Girl: Chris Bluet,
4th Redleg: Russel Hawkes
5th Chardonay: Eric Johnson,
6th Lady Hamilton: Ed Phillips
7th Shiraz: Brian Canny,
8th Colourmegone: John Brewer,

Laser Class Scratch
1st No way Back: Jason Hegart
2nd In a Pint Fit : Ross Bennet (Stawel)
3rd Frog Stomp: Neville Bilney
4th Equilibrium: Jan Ibs ( Stawel)
5th I fink you freaky: Rohan Allan
6th Gusto :Peter Coburn
7th Weed Wacker: Andrew Dellaca
8th Wahoo: Steve Morcroft (Stawell)
9th Giddy Up: Tony Hillier(Stawell)
10th Bathshebe: Ian McPherson ( Stawell)
11th Into the Blue: Ben Lodge
12th Mad Meg Anthony Schellens (Stawell)
13th Drovers Dog::CooperBrown
14th No Excuses: Colin Bailey
15th Carbine : Dave Garner
16th Femme Fatale: Eliza Craig
17th Elusive: Chris Dodson(Stawell)
18th No Name Sail number 141911

Laser Class Handicap.:
1st Gusto; Peter Coburn
2nd No Excuses: Colin Bailey
3rd Into the Blue: Ben Lodge
4th Femme Fatale: Eliza Craig
5th No Way Back :Jason Hegart
6th Weed Wacker : Andrew Deallaca
7th Drovers Dog: Cooper Brown
8th In a Pink Fit : Ross Bennet
9th Frog Stomp: Neville Bilney
10th Equllibrium: Jan Ibs (Stawell)
11th I fink you freaky: Rohan Allan
12th Wahoo: Steve Morcroft ( Stawell)
13th Giddy Up Tony Hillier ( Stawell)
14th Carbin : Dave Garner
15th Bathshebe: Mal McPherson (Stawell)
16th Mad Meg: Anthony Schellens (Stawell)
17th Elusive: Chris Dobson (Stawell)
18th No Name Sail number 141911

Miscellaneous Class Scratch
1st Zew: Bryce Reid
2nd Polaris: Mal Willis
3rd The great go Getter: Dave Wilson
4th Williwarrior: Bryan Olston

Miscellaneous Class Handicap
1st Zew: Bryce Reid
2nd Polaris: Mal Willis
3rd The great go Getter: Dave Wilson
4th Williwarrior: Bryan Olston

Race 15 Jubilee Class Scratch
1st Redleg: Russel Hawkes
2nd Colourmegone: John Brewer
3rd Lady Hamilton: Ed Phillips
4th Jemima: Leone Crosbie
5th Chardonay: Eric Johnson,
6th Golden Girl: Chris Bluet,

Jubilee Class Handicap
1st Jemima: Leone Crosbie
2nd Redleg: Russel Hawkes
3rd Chardonay: Eric Johnson
4th Lady Hamilton: Ed Phillips
5th Colourmegone: John Brewer
6th Golden Girl: Chris Bluet,

Laser Class Scratch
1st In a Pint Fit : Ross Bennet (Stawell)
2nd Equlibrium: Jan Ibs (Stawell)
3rd Bathshebe: Mal McPherson
4th Weed Wacker: Andrew Dellaca
5th Into the Blue: Ben Lodge
6th Frog Stomp: Neville Bilney
7th I fink you freaky: Rohan Allan
8th Gusto :Peter Coburn
9th Wahoo: Steve Morcroft (Stawell)
10th Drovers Dog: Cooper Brown
11th Carbine: Dave Garner
12th No Excuses: Colin Bailey
13th No Way Back: Jason Hegart
14th Giddy Up: Tony Hillier
15th Femme Fatale: Eliza Craig
16th Mad Meg : Tony Hillier
17th Elusive: Chris Dodson(Stawell)
18th No Name :sail number 141911

Laser Class Handicap.
1st Into the Blue: Ben Lodge
2nd Weed Wacker: Andrew Dellaca
3rd No Excuses: Colin Bailey
4th Femme Fatale: Eliza Craig
5th In a Pint Fit : Ross Bennet (Stawell)
6th Drovers Dog: Cooper Brown
7th Gusto :Peter Coburn
8th Equilibrium: Jan Ibs (Stawel
9th Bathshebe: Ian McPherson (Stawell)
10th Frog Stomp: Neville Bilney
11th Carbine : Dave Garner
12th I fink you freaky: Rohan Allan
13th Wahoo: Steve Morcroft
14th No way Back: Jason Hegart
15th Giddy Up: Tony Hillier(Stawell)
16th Mad Meg : Anthony Schellns (Stawell)
17th Elusive: Chris Dodson (Stawell)
18th No Name Sail Number 141911

Miscellaneous Class Scratch
1st Zew : Btyce Reid
2nd Polaris : Mal Willis
3rd The Great Go Getter: Dave Wilson

Miscellaneous Class Handicap
1st Zew : Btyce Reid
2nd Polaris : Mal Willis
3rd The Great Go Getter: Dave Wilson

Advertisment